SPASITELJI BEZ OPREME , VATROGASCI I BEZ PLAĆA [ # ]

BANJA LUKA

Poplave u kojima je Srpska proteklih dana doslovno grcala, iznenadile su čak i one koji su po opisu posla zaduženi za spašavanje i pomoć stanovništvu, a pokazalo se sijaset rupa u organizaciji i nedostatku adekvatne opreme. Naime, dugogodišnje muke i nevolje sa manjkom novca općinskih ureda Civilne zaštite dovele su do toga da su neki od njih katastrofalnu situaciju na terenu dočekali goloruki.

Iako sa istim problemima, lavovski dio posla uz njih odradili su i vatrogasci, mada i jedni i drugi kažu da su sa svojim mogućnostima učinili nadljudske napore. Najveći uspjeh je, kažu, to što nije bilo ljudskih žrtava.

Image and video hosting by TinyPic

U uredu CZ u Doboju imali su svega dvadesetak ribarskih čizama, pet gumenih čamaca, od kojih samo jedan sa brodskim motorom i oko 200 pokrivača. U Čelincu, jednoj od najugroženijih općina, nisu imali ni pokrivače ni čamce, a raspolagali su sa svega tri para čizama. „Treba nam 50 čizama, dva čamca, pumpe za crpljenje vode i akumulatorske lampe”, rekao je Rajko Orašanin, šef Civilne zaštite u Čelincu. Civilna zaštita u Kotor Varoši uopće nema vlastitu opremu. Treba im kažu čamac, 20 pari čizama, pumpe za vodu, agregat, cisterna, konopci, desetak zaštitnih odijela... Stanovnicima Gradiške, u kojoj je pod vodom 2.000 kuća, općinski ured osigurao je isto toliko mesnih narezaka i 160 pašteta. Načelnik štaba u Gradiški Dušan Malešević rekao je da je proračun ovog ureda na nuli, a da je pomoć koja stiže ograničena.

Dragan Štark, načelnik Odjeljenja za obuku, popunu i logistiku CZ RS kaže kako se sa ovim poplavama pokazao dugogodišnji problem financiranja ureda civilne zaštite „koji je morao dati i negativan rezultat”. On podsjeća da godinama nisu imali zakonske osnove za trajno rešavanje pitanja financiranja poslova Civilne zaštite. „Nije bilo dovoljno ulaganja u opremu u obuku i sve je zavisilo od mogućnosti i dobre volje Vlade RS i općinskih načelnika. To je konačno regulirano izmjenama Zakona o civilnoj zaštiti koji je nedavno usvojila Skupština RS. Njime je predviđeno da dva posto iz proračuna općina bude izdvojeno za općinska odjeljenja civilne zaštite”, objašnjava on. Po njegovim riječima, do sada nije postojala standardizacija za opremljenost za cijelu RS, nego je količina opreme u općinskim štabovima zavisila od procjene općinskih rukovodstava. Štark smatra da se uvijek može nešto učiniti da se sprječe masovna izlivanja, a to ne košta mnogo - čišćenja kanala, odvoda i korita rijeka.

Direktor Agencije za vode sliva Save Branislav Blagojević kaže da štete mogu smanjiti jer se jedna KM uložena u odbranu od poplava može vratiti do 15 puta. „Sistemi nisu održavani 20 godina, a to se s obzirom na našu ekonomsku moć nije ni moglo održavati. Imamo raslinje u odvodima, a negdje su ih i mještani zatrpali. Pokušavamo očistiti kanale, ali je za sanaciju obodnih kanala, nasipa i crpnih stanica potrebno oko 30 milijuna eura”, kaže Blagojević.

Muku sa financiranjem muče i vatrogasci koji su, po riječima predsjednika Vatrogasne zajednice RS Mile Međeda, u spašavanju od poplava posljednjih dana odradili lavovski posao. „Načelnici godinama zloupotrebljavaju novac za opremanje vatrogasnih jedinica. Svi privredni subjekti za to izdvajaju 0,04 posto, a 60 postodobija općina”, kaže Međed. On napominje da su „vatrogasci osnovni nosioci spašavanja u elementarnim nepogodama, a nitko ih ništa ne pita”. Kaže da u pojedinim općinama vatrogasci mjesecima rade bez plaće, a u poplavljenim područjima angažirano ih je više od 1.280.
blic

26.06.2010. ...17:17 [ Komentari (0) ] Isprintaj

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.



  • Pierce CAFS.

    vzo1993@gmail.com

    Image and video hosting by TinyPic
    Pierce CAFS.

    IZVJEŠĆE O POŽARIMA

    Image and video hosting by TinyPic
    Image and video hosting by TinyPic
    Pravilnik o jedinstvenom obliku i kroju odore pripadnika vatrogasnih postrojbi te oznakama zvanja

    Image and video hosting by TinyPic
    Image and video hosting by TinyPic29.09.2012.
    INOVATIVAN HRVATSKI PROIZVOD--- ROLLWAGON
    ZAGREB: Predstavili bismo Vam novi i inovativan hrvatski proizvod namijenjen vatrogascima - RollWagon. Radi se o multifunkcionalnom uređaju za brzo i jednostavno namatanje i transport vatrogasnih cijevi širine od 50 – 180 mm i dužine do 30 m. Malih je dimenzija i težine, pogodan za ugradnju u sva vatrogasna vozila. Dimenzije: 700 x 400 mm .......Težina: 10 kg
    Rollwagon možete pogledati …. OVDJE
    Rollwagon u akciji pogledajte …. OVDJE
    Molimo komentirajte! Hvala. Za sve info i upite obratite nam se putem e-maila ili na br. 091/5086211!

    Image and video hosting by TinyPic03.12.2011.12:00|
    UVOĐENJE BROJA 193
    ZAGREB:- Sukladno preporukama Europske unije, većina europskih zemalja za pozivne brojeve hitnih službi koristi kratke kodove koji počinju znamenkom 1, po uzoru na 112. Također, brojevi koji počinju znamenkom „9“ koriste se za podatkovne usluge.No, treba podsjetiti da mobilni uređaji koji su proizvedeni prije srpnja 2007. godine ne pružaju mogućnost biranja brojeva hitnih službi bez prethodnog utipkavanja broja županije. Upravo iz tog razloga Vijeće HAKOM-a donijelo je 09. prosinca 2009. godine Plan numeriranja RH. Tim je planom omogućena rezervacija kratkih kodova, odnosno brojeva 192, 193, 194, 155 i 1987 za buduće potrebe hitnih službi policije, vatrogasaca, hitne medicinske pomoći, Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru i pomoći na cestama. Slijedom navedenog, od 01. prosinca 2011. godine implementiran je novi žurni broj 193 za poziv prema vatrogascima, no u prijelaznom razdoblju i dalje će u funkciji biti stari broj 93 i to slijedećom dinamikom:
    - od dana implementacije do 03. prosinca 2012. godine brojevi 93 i 193 koristiti će se paralelno.
    - od dana 03. prosinca 2012. godine prilikom pozivanja broja 93 korisnici će biti upozoreni govornom porukom da je broj 93 neaktivan te da je usluga „Vatrogasci“ dostupna na broju 193.
    - od dana 02. siječnja 2014. godine broj 93 se u potpunosti gasi (uključujući i govornu poruku); prestaje paralelan rad i ostaje aktivan samo broj 193.



    Image and video hosting by TinyPic
    Image and video hosting by TinyPic
    …. PRIRUČNIK ZA NATJECANJA VATROGASACA U REPUBLICI HRVATSKOJ /2012/

    SIJEČANJ 2013

    Image and video hosting by TinyPic05.01.2013.16:00|
    4. ZIMSKI KUP DVD-a JOHOVAC
    JOHOVEC:- DVD Johovec organizira 4. Zimski kup DVD-a Johovec u spajanju usisnog voda 05.01.2013. godine u 16:00 sati u školsko-sportskoj dvorani u Križu …. RASPIS

    TRAVANJ 2013

    Image and video hosting by TinyPic06.04.2013.11:00|
    3. MEĐUNARODNA UTRKA VATROGASACA
    MALI LOŠINJ:- Javna vatrogasna postrojba grada Mali Lošinj organizira 3.Međunarodnu utrku vatrogasaca
    na 8 km u park šumi Čikat. Subota, 06.04.2013.godine, 11 sati …. RASPIS

    Image and video hosting by TinyPic
    KUP

    Image and video hosting by TinyPic
    19.01.2013.
    DVD Antin (osječko-baranjska)
    DVD Podevčevo (varaždinska)
    02.02.2013.
    DVD Strmec (zagrebačka)
    DVD Kotoriba (međimurska)
    09.02.2013.
    DVD Donji Mihaljevec (međimurska)
    16.02.2013.
    DVD-a Sveta Marija (međimurska)
    23.02.2013.
    DVD Donji Vidovec (međimurska)
    02.03.2013.
    DVD Sveta Nedelja (zagrebačka)
    09.03.2013.
    DVD Rakitje (zagrebačka)
    DVD Galgovo (zagrebačka)
    16.03.2013.
    DVD Kerestinec (zagrebačka)
    17.03.2013.
    DVD Donja Dubrava (međimurska)
    06.04.2013.
    VZG Samobor (zagrebačka)
    13.04.2013.
    VZG Sveta Nedelja (zagrebačka)




    VATROGASNE OZNAKE

    HRVATSKA
    Pierce CAFS.

    SLOVENIJA
    Pierce CAFS.



    Image and video hosting by TinyPic

    Pierce CAFS.Vatrogasna himna
    Pierce CAFS.Hrvatska himna

    IP

    VATROGASNA REAGIRANJA

    Dopis poslan ministru unutarnjih poslova vezan uz problematiku vatrogastva
    23.svibanj 2012.
    Poštovani ministre,
    sukladno zaključcima sa sastanka održanog 15. svibnja 2012. u Ministarstvu unutarnjih poslova, dostavljam Vam prijedloge u svezi mogućih rješenja triju problema koje smo raspravili na navedenom sastanku, i to:
    - Moguće izmjene i dopune Zakona o vatrogastvu
    - Donošenje pravilnika iz Zakona o vatrogastvu
    - Provedba stručnog ispita za vatrogasce s posebnim ovlastima i odgovornostima.... pročitaj više

    24. sjednica Vlade Republike Hrvatske
    03.svibanj 2012.
    Prijedlog odluke o minimalnim financijskim standardima za decentralizirano financiranje redovite djelatnosti javnih vatrogasnih postrojbi u 2012. godini
    .... pročitaj više

    Pierce CAFS.

eXTReMe Tracker
free counters